Asser Elektrik ve Elektronik


TEK KADEMELİ ALARM ÇIKIŞI


Genel: Bağlı olduğu sistemin Cosφ sinin ölçülmesinde ve tek kademeli kompanzasyon gerektiren elektrik panoları için geliştirilmiştir. Sistemde oluşan arıza durumlarında kullanıcıyı uyarmak için alarm çıkışlı olarak üretilmektedir. Ayrıca sistemin kapasitif veya indüktif durumunu gösterir. Cosφ nin negatif işaretli olması sistemin kapasitif, işaretin olmaması ise indüktif olduğunu gösterir.

Kullanım ve Çalışma Prensipleri: Sistemin Cosφ sini sürekli ölçerek dijital ekranda gösterir. Cihazın bir kademe çıkışı mevcuttur. Cihaz bu kademeyi, kendi içinde set edilmiş ideal Cosφ değerine göre, motor çalıştığında kondansatörü devreye alıp-çıkarmada kullanır. Bu işlemi yaparak sistemi reaktif ceza sınırları içerisinde ( %20 endüktif - %15 kapasitif ) tutmaya çalışır. Sistemi reaktif ceza sınırları dışına taşıran bir durum ile karşılaştığında 30sn. zaman sayıp Cosφ değeri hala normale dönmemişse alarm kontağını çekerek, bu kontağa bağlı ikaz aygıtıyla kullanıcıyı uyarır. Cosφ değerini normalin dışında tutan arıza durumu ( kondansatör, kontaktör veya sigorta arızası) giderilip, sisteme aktif hala getirildiğinde cihaz normal çalışmasına devam eder.


Bağlantı yaparken cihazın besleme fazı ile akım trafosunun aynı hat üzerinde olmasına dikkat ediniz... İndüktif yük devredeyken, ekranda Cosφ değerinin önünde – (eksi) işareti varsa K - L uçlarını yer değiştiriniz...


İşletme Gerilimi :
220Vac ( Faz – Nötr arası)
İşletme Aralığı : (0,8-1,1) x Un
İşletme Frekansı : 50 Hz.
Güç Tüketimi : 3 VA
Gösterge : 4 Dijit Led Display
Bağlantı Şekli : Raya Montaj
Boyutlar : 70 x 86 x 59mm.
K – L : ...... / 5A Akım Trafosu
Kademe Kontağı : 250Vac – 3A
Alarm Kontağı : 250Vac – 3A
2823 Sokak No: 89/301 1. Sanayi Sitesi Konak – İZMİR
Tel: 0232 457 57 73 - Faks: 0232 457 57 83 - Gsm: 0532 623 44 26
serkan-aslim@hotmail.com